1923-ban alapították a gyárat, mely 1947-től kezdte meg a peremgyújtásos .22-es muníciók készítését. 1976-1984 között a gyárat dinamikusan fejlesztették, alapterületét növelték, újabb épületeket húztak fel. Voltaképpen az 1980-as esztendök óta mondhatjuk, hogy fő profiljuk fokozatosan a sportlövészek és vadászok felé irányult. 1992 év elején megvették a német illetőségű SK Jagd- und Sportmunitions GmbH-t, ez kifejezetten .22-es töltények gyártására specializálódott és 1998-ban a Nammo Group konszernhez csatlakozott.
Legismertebb termékük a .22 Long Rifle ”kispuska” lőszer, amelyet sokféle változatban gyártanak. A központi gyújtásos nagyobb kaliberekben feltétlenül megemlítendők az FMJBT D46 és D47, Scenar, Lock Base márka nevű lövedéktípusokkal szerelt muníciók. Ezek mind torpedó formátumúak, a Scenar üreges hegyben végződő, a Silver molybdenum disulfide bevonattal rendelkező lövedék. Közös jellemzőjük, hogy kiváló ballisztikai értékekkel rendelkeznek. .222 Remington, .223 Remington, 6mm BR Norma, 6,5×55, .308 Winchester, 7,62×53/54R és .338 Lapua Magnum változatokban érhetők el.
1987-ben a .338 Lapua Magnum (8,6×70) tünt fel a színen. A klasszikus magnumoktól eltérően a talpa hornyos végződésű, nincs rajta szalagos erősítés. Kiemelkedő ballisztikai értékekkel bír, ezért a modern mesterlövészek biztos lőtávolságát 1000 méterre tolta ki, de van aki 1500 méterig alkalmazza, sőt Afganisztánban a kanadai békefentartók 2600 méterre is megfelelőnek tartották!
A Naturalis termékcsalád – ahogy neve is mutatja – környezetbarát, ólmot nem tartalmaz. Egynemű réz ötvözetből készül, zöld műanyag „gombával“ lezárt üreges csúccsal. Gyártója garantálja az erős sokkhatást, lényegtelen húsveszteséget – nem szakad darabokra a vad testében, tömegének több mint 99 százalékát megőrzi. Európai vagy afrikai nagyvad elejtésére akár a Megát, akár a Naturalist választjuk, jól járunk. A Scenar szintén megfelelő, de mivel az teljes burkolatú – bár üreges és fúrt hegyű – így inkább a szőrmés-szárnyas kártevőkre, illetve magas északon a fajdfélék vadászatára veszik igénybe. A gyár azokra a célokra és lövészversenyekre fejlesztette ki elsősorban.
Mindhárom változat évek óta sokezerszer próbált, jól működnek, s a legkedveltebb középkaliberekben bízvást hozzájuthatunk.
A Lapua gyárt sport-, és rendvédelmi célokra pisztoly/revolver töltényeket is, előbbire .32 SW/.38 SPL LWC jelzésűt.
A Lapua kifejezetten vadász célokra kínált töltényeiről megállapítható, hogy csaknem minden fontosabb európai és amerikai kaliberben kínálják a termékeiket. Teljes burkolatú lövedékkel szereltet kaphatunk .222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 6,5×55, 7,62×39, .308 Win., 7,62x53R, .30-06 Spr. űrméretekben készült puskákhoz. Kisebb kaliberekben közönséges ólom hegyű Soft Point lövedékkel ellátott töltényeket is beszerezhetünk, a szokásos tömegekben, ami .222 és .223 Remingtonnál 3,6 g. míg a .243 Winchester esetében 6,5 g.
A közismert svéd kalibernél, ”észak csillagánál”; a 6,5×55-nél jelennek meg először a saját tervezésű és kivitelezésű Naturalis és Mega marka névű lövedékkonstrukciók, ma már az ennél erősebb átmérőjű lövedékkel szerelt töltényeikkel is kaphatók. Tapasztalt szem azonnal látja, hogy mindkét lövedéktípus az Európában vadászias lőtávolság szélső határának tartott, kb. 200 méterig ideális. Mind a Mega mind a Naturalis tompa, lekerekített végződésű, ami miatt fedett, bokros terepen sokkal megbízhatóbbak, nem olyan könnyen térülnek el kisebb akadályokat érve, mintha tűhegyesek lennének. A húsroncsolódás mértéke is várhatóan enyhébb mértékű lesz. Mivel frontális felületük nagyobb a hegyes orrészűeknél, ez kiegyensúlyozza – ölő hatás tekintetében – az utóbbiaknál jelentkező intenzívebb becsapódási sebességből adódó kedvezményt. Természetesen mindez a fenti lőtávolságon belül értendő. Mindenképpen érdemes bővebben elemezni ezt a két jellegzetes finn lövedéket. A Mega alapvetően egy legömbölyített ólom hegyű, réz ötvözetű burkolattal rendelkező Soft Point típusú konstrukció, amelynek középtáján található egy ún. ”ólomzár”; a köpeny befelé vastagítása gyűrű alakban. Ez arra hivatott, hogy becsapódás után a maradvány testből ne tudjon minden antimón – ötvözött ólom – kifröccsenni, hanem megbízhatóan egybe maradjon a felgombásodott hátsó rész ”szárában”, jó mélységi hatást érve el, erős csonttalálat esetében úgyszintén. Egyike a legnépszerűbb jávor-, és medvevadászatra alkalmazott lövedékeknek Skandináviában.